Małopłytkowość

krew

Jednym z objawów małej ilości płytek krwi w surowicy pacjenta może być pierwotna małopłytkowość immunologiczna. Płytki są zbyt duże ale jest ich za mało. Liczba trombocytów w krwi pacjenta potrafi wynosi 100 000/ µl. Przebiega ona poprzez bardzo szybie niszczenie płytek krwi przez przeciwciała.

Objawy:
– częste krwawienia z nosa z dziąseł
– wybroczyny na skórze
– skłonności do siniaków
– obfite miesiączki

Może się zdarzyć zmniejszona ilość płytek krwi w czasie ciąży, ale nie zawsze jest ona przyczyną choroby. Jeżeli ilość ta spadnie za mocno, mogą pojawić się komplikacje w trakcie porodu, należy ten parametr często monitorować w czasie ciąży i w każdym przypadku lekarz decyduje indywidualnie o podjętym leczeniu, zależnie od wyników płytek i stanu chorej.

Leczenie małopłytkowości polega najczęściej na transfuzji krwi czasem potrzebny jest przeszczep komórek krwiotwórczych. W wielu przypadkach wystarczy także zadanie o odpowiednią dietę bogatą w witaminy B 12, której źródłem są ryby i podroby oraz mleku, nabiale, serach, wątrobie. Potrzebny jest też kwas foliowy zawarty w kapuście, brokułach, szpinaku, kalafiorze. Czasem dodatkowo potrzebna jest suplementacja witaminami oraz kwasem foliowym, ale o tym decyduje lekarz. Więcej – https://portaldlazdrowia.pl/co-oznacza-podwyzszone-p-lcr-i-pdw-w-wynikach-morfologii/