Neuralgia

Nerwobóle

Miejsca występowania neuralgii zależą od miejsca, w którym jest zlokalizowany uszkodzony, uciskany, czy podrażniony nerw. Bardzo często zdarza się neuralgia nerwu trójdzielnego, która występuje w rejonie twarzy, wynikający z uszkodzenia jednego z nerwów czaszkowych, odpowiedzialnego za odczuwanie w różnych rejonach twarzy.

Może się zdarzyć neuralgia językowo-gardłowa, która powstaje na skutek podrażnienia nerwu językowo-gardłowego. Bóle w okolicy ramienia, klatki piersiowej mogą świadczyć o neuralgii splotu ramiennego, która dotyka nerwów obręczy barkowej i ramienia, w której może występować promieniowanie bólowe do dalszej części kończyn (ramienia i ręki).

Często zdarzają się nerwobóle, które mogą być mylone z bólami zawałowymi w okolicach żeber, klatki piersiowej to może być neuralgia międzyżebrowa, która może być następstwem uszkodzenia nerwów międzyżebrowych na skutek reumatoidalnego zapalenia stawów albo guzkowatego zapalenia tętnic.
W przypadku wystąpienia półpaśca, oprócz wysypki na skórze w jednym miejscu, pojawia się też ból, jest to neuralgia półpaścowa. Są to nerwobóle w przebiegu półpaśca (odczuwalny ból towarzyszący w miejscu występowania wysypki). Półpasiec musi być jak najszybciej leczony lekami przeciwwirusowymi wycelowanymi w wirusa półpaśca, koniecznie leczonymi przez lekarza.