Zamek Joannitów w Łagowie

Zamek Joannitów w Łagowie

Zamek w Łagowie położony jest na wzgórzu, na przesmyku między jeziorami Łagowskim i Trześniowskim. Jest to strategiczne miejsce na styku kilku historycznych regionów – Wielkopolski, Brandenburgii i Śląska. Gród w tamtym miejscu istniał prawdopodobnie już w XIII wieku, chociaż jego dokładne położenie nie jest znane. Mógł być położony na pobliskiej Górze Sokolej, gdzie odkryto ślady osadnictwa. Zadłużony majątek został oddany w zastaw zakonowi Joannitów w 1347 roku. Dzierżawa została zamieniona na własność już 3 lata później, a Joannici niezwłocznie przystąpili do organizowania komturii.

Joannici zaczęli budowę zamku wkrótce po przejęciu Łagowa na własność. Początkowo był to warowny dom z wieżą otoczony murami na planie czworoboku. W XV i XVI wieku zamek rozbudowywano, podwyższając mury, wieżę, dobudowując basztę bramną, budując nowe pomieszczenia. W XVIII wieku zamek przekształcono w barokową rezydencję. Po kasacie zakonu w Prusach, w roku 1810 zamek przeszedł w prywatne ręce, a po II wojnie światowej został przejęty przez państwo.

Obecnie w zamku jest hotel i restauracja, a dziedziniec jest przykryty przezroczystym dachem. Nie można go zwiedzać, chociaż udostępniono wejście na wieżę, z której podziwiać można panoramę okolic Łagowa i obydwa jeziora.

Więcej zdjęć zamku w Łagowie – https://discover.pl/zamek-joannitow-w-lagowie/ Bardzo ciekawy zamek Joannitów jest również w Swobnicy na Pomorzu Zachodnim, ale swobnicki zamek jest w znacznie gorszym stanie.